O finansowaniu przedsięwzięcia

Kiedy w 2017 roku „urodził” się pomysł na stworzenie – wtedy jeszcze „osady rybackiej” – osadzonej w przedziale czasowym wczesnego średniowiecza, nikt się nie zastanawiał, jakie środki finansowe będą potrzebne do jego realizacji. Ważne było precyzowanie koncepcji, szukanie miejsca i szereg działań mocujących ten obiekt w planach rozwoju miasta. Dopiero po wykonaniu wizualizacji, temat sposobu i źródeł finansowania powrócił. Każdy, który realizował jakieś zadanie z środków społecznych wie, że pozyskanie ich zależy od przedstawienia go w optymalnym czasie i właściwym miejscu.

Wydawało się, że nasz projekt trafił na szczęśliwą ścieżkę do jego realizacji, bowiem wkomponował się jako znaczący element w strategię większego przedsięwzięcia związanego w rozwijaniem turystyki w obszarze „Krainy Górnej Odry”. Skończyło się na tym, że pomysł jest świetny, chwalony powszechnie, uznany jako niezwykle potrzebny w edukacji historycznej rybniczan, szczególnie ich najmłodszej części. Rybniczanie żyją przecież w mieście liczącym sporo ponad osiemset lat – i to tylko tych udokumentowanych, a podejrzewamy, że ludzie na tym terenie byli tu znacznie wcześniej.

Smuci fakt, że tylko stosunkowo mała część naszej społeczności zdaje sobie z tego sprawę i się tym szczególnie przejmuje. Szkoda, bo na obecny kształt i charakter miasta pracowało nie mniej niż 45 pokoleń rybniczan.

Kończąc wątek „historyczny”, przyjęliśmy do wiadomości informację, że na środki – na które liczyliśmy, liczyć nie możemy.

Biorąc powyższe, postanowiliśmy rozpocząć realizację planu „B”, czyli wystąpić o środki finansowe z budżetu obywatelskiego. Aby te środki otrzymać, musimy przekonać rybniczan, że przekazanie wiedzy historycznej tą drogą, o miejscu w którym się urodziliśmy, bądź związaliśmy się z nim z wyboru, jest istotne dla opisania naszej osobistej, rodzinnej, rybnickiej, śląskiej i polskiej tożsamości.
Jedno jest pewne, żeby osiągnąć cel, musimy ciężko pracować, być konsekwentni i uparci, ale to już wiemy, pokonując przeszkody w dotychczasowej realizacji OSADY RYBNIKI.